Questions? Feedback? powered by Olark live chat software
Select Page

Koolitusprogramm Ekspordi Evolutsioon Ukrainas

ALGAS: 08/2019

LÕPPES: 08/2020

LÕPETATUD

Rahastaja

Chemonics International Inc

Summa

68 000 USD

Tellija

Ukraina Ekspordiagentuur

 

Terviklik haridusprogramm “Export Evolution Ukraine” loodi Marketingi Instituudi poolt koostöös Ukraina Ekspordiagentuuriga, toetamaks nende ekspordikoolituste süsteemi. Programmist Ekspordi Revolutsioon uuendatud versioon oli suunatud Ukraina ettevõtjatele (VKE-le), kes soovisid alustada eksporti ning ekspordispetsialistidele, kelle eesmärk oli süstematiseerida oma teadmisi ja täiendada oma seniseid kutseoskusi.

Rohkem kui 900 Ukraina ettevõtet suutsid luua oma ettevõttele ekspordiplaani ja omandasid oskuse, kuidas alustada eksporti ja/või kuidas täiendada ekspordialaseid teadmisi, kuidas siseneda rahvusvahelistele turgudele.

Tänu uuendatud ekspordiprogrammile kasvas Ukraina eksportijate arv, mis omakorda mõjutab kaudselt majanduskasvu kogu riigis.

Koolitusprogrammi valisime välja osalejad 24 erinevast Ukraina regioonist:

 • 766 Ukraina eksporti alustavat VKE-t (algajate tasemel)
 • 142 Ukraina ekspordi kogemustega VKE-d (edasijõudnute tasemel)

Värvatud osalejate peamised sektorid olid toitustus – ja toomisettevõtted, masinatööstus ja kergetööstus, umbes pooled osalejatest olid naised. Koolituse lõpetasid edukalt 261 osalejat algajate tasemel ja 105 osalejat edasijõudnute tasemel.

Koolituse struktuur algajate tasemel:

 • 11 virtuaalset koolitust
 • 4 kohapealset seminari Ukrainas + 5 online seminari
 • Speed-dating online koosolekud eksportijate networking- üritustel

Koolituse struktuur edasijõudnute tasemel:

 • 11 koolitusmoodulit
 • 11 virtuaal-tagasisidet rahvusvaheliste mentoritega konsultatsiooni vormis
 • 4 kohapealset seminari Ukrainas + 3 online seminari
 • online läbirääkimisoskuste ja uute koostööpartnerite leidmise koolitus

 

Küsitluste tulemusel hindasid osalejad algajate koolitusprogrammi järgmiselt:

 • 90% osalejatest kasutavad või kavatsevad kasutada omandatud teadmisi ja oskusi
 • 72% vastas, et programm võimaldab intensiivistada ettevõtte eksporti
 • 5% ettevõtjatest alustasid eksporti või sisenesid uutele turgudele
 • 8,6 punktiga 10st koolitustegevusi läbi viinud koolitajaid
 • 8,4 punktile 10st koolitusprogrammi kasulikkust
 • 9,1 punktile 10st koolituse korraldust

Küsitluse tulemusel hindasid edasijõudnud tasemel osalejad koolitusprogrammi järgmiselt:

 • 95% osalejatele avaldus läbitud programm olulist mõju, samuti mõjutas see osalenute ettevõtteid
 • 90% osalejatest juba kasutavad või plaanivad kasutada koolitusel omandatud teadmisi ja oskusi
 • 9,6 punktiga 10st koolitustegevusi läbi viinud koolitajaid
 • 8,8 punktile 10st koolitusprogrammi kasulikkust
 • 9,3 punktile 10st koolituse korraldust
 • 77% osalejaist intensiivistas oma eksporditegevust ja 13% alustas eksporti või sisenes uuele turule
 • 93% osalejatest soovitavad antud programmi, kui väga süsteemset ja kvaliteetset koolitust

Koolituse läbiviimise tiim: 8 rahvusvahelist mentorit/eksperti & projekti koordinaator Ukrainas

Projektijuht: Kati Järg

Juhtivkoolitaja: Anu-Mall Naarits

IMG_8150

 

Otsustasime programmis osaleda, et leida uusi võimalusi ning omandada uusi teadmisi ja oskusi äripartnerite leidmisel. Meie ettevõtte eesmärk on pidev stabiilne areng, koolitused ja laienemine. Nagu meie asutaja ütleb: “Elu on nagu rattasõit – kui peatute, siis kukud”. Programmi koolitus aitas meil kohandada ekspordistrateegiat UK turule sisenemiseks. Tundsime koolitajate siirast soovi jagada oma kvaliteetseid aastatepikkusi kogemusi läbi omandatud teadmiste täiel määral. Hindame kõrgelt tagasisidesid meie kodutöödele ja võimalust kasutada saadud materjalide reaalses töös. Selle tulemusena oleme loonud samm-sammult meie ettevõttele selgust andva ekspordiplaani.

Oleksiy Hrytsun , “Marion ME” LTD piirkondlik ekspordijuht, masinasektor, 200 töötajat, mario.ua

Programm “Export Evolution Ukraine” sai alguse just õigel ajal – 2019. aasta suve alguses asusin CASONE’is tööle, et luua ekspordistrateegia. Seetõttu rakendasin iga koolitusmooduli teadmisi ja tööriistu kohe ka praktikas. Ekspordistrateegia väljatöötamine toimus reaalajas – sain vahetult kasutada oma töös kõiki programmi käigus omandatud teadmisi ja oskusi. Koolituse tulemuseks ei olnud mitte ainult minupoolne ekspordistrateegia väljatöötamine, vaid ka ettevõtte seisukoht ekspordi osas – miks peaksime eksportima, millised turge ja kliente valima, kuidas kliente otsida, millised on riskid ja millised on ettevõtted, mis on seotud ekspordiga, millised on meie konkurentsieelised. Loomulikult oli pandeemia ja majanduskriis meie plaanides olulisi muudatusi teinud – kuid uute ekspordivaldkonna teadmistega tegime kiirelt oma strateegias kohandusi ja nihutasime fookuse riigihangete valdkonda. Töö jätkub ja usun, et meie ettevõte saavutab seatud eesmärgid ja toob koju võidud ekspordis. Aitäh kõikidele korraldajatele ja koolitajatele suurepärase koolitusprogrammi eest!

Artem Palyutin, CASSONE LLC kommertsdirektor, mööblisektor, 82 töötajat, cassone.com.ua

 

Programm pakkus meile huvi, omasime värbamisel juba mõningast kogemust kosmeetikatooraine ja valmistoodete eksportimisel EL-i. Ootasime põnevusega treeningute algust ja ei kahetsenud. Mentorid andsid palju teavet, näitasid kuidas läheneda planeerimisel süsteemselt ja kuidas luua pikaajalist partnerlust. Koolitusperioodil rakendasime omandatud oskusi ja teadmisi kohe ka praktikas ning koolituse lõppedes alustasime juba koostööd Ungari ja Valgevene partneritega. Tahame tänada mentoreid ja korraldajaid, kes pandeemiast hoolimata korraldasid õppeprotsessi suurepäraselt ja see aitas meid ka reaalses töös. Soovime kõigile osalejatele ja korraldajatele tervist, inspiratsiooni ja huvitavaid projekte!

Inna Savchuk, ASTRA-COSMETICS LLC ekspordiosakonna juhataja, kosmeetikasektor, 79 töötajat, astracosm.com

 

Otsustasin osaleda, kuna koolitusprogrammi koolitajad on vaieldamatult kõrge professionaalsuse tasemega ning korraldajad on end tõestanud kui kõrge haridustasemega asutus. Lisaks uute teadmiste omandamisele on see suurepärane võimalus vaadata oma tööd teise nurga alt.  Programm vastas kõigile minu ootustele. Väga mugavalt jaotatud õppematerjaliga moodulid võimaldavad samm-sammult analüüsida ettevõtte seisukorda kaasaegses reaalsuses ilma palju aega kulutamata. Vaieldamatu eelis on ka tutvumine kursusekaaslastega, kes esindavad reaalset majandussektorit.

Ilia Andriuštšenko, Andrex LLC ekspordijuht, lauanõud, 100 töötajat, andrex.sumy.ua

The training program is updated with the support of USAID Competitive Economy Program (CEP) in partnership with Export Promotion Office and Marketing Institute of Estonia.

 

SEOTUD KOOLITUSED