fbpx Erasmuse vahetusettevõtja edulugu Itaalias | Marketingi Instituut
23.02.15

Erasmuse vahetusettevõtja edulugu Itaalias

Erasmus for Young Entrepreneurs programmist sai Terje Rattur teada läbi Eesti Päevalehe.  „Artiklit lugedes sain kohe aru, et see on just midagi mulle, kusjuures ma olin kolm-neli aastat tagasi otsinud võimalust inglise keele praktiseerimiseks UK-s, kuid siiski lõpuks loobunud.“ Vahepeal oli ta loonud oma ettevõtte ja seetõttu nägi, et Erasmus for Young Entrepreneurs'i puhul on võimalus ka väärtuslikku ettevõtluskogemust saada. 

Terje plaan on ehitada oma puhkemaja,  seega hakkas ta otsima oma vastuvõtjaks väikest majutuskohta.  „Programm ei andnud mulle Elianat välja kohe esimesel lehel, kus match´i numbrid olid kõige suuremad. Leidsin ta alles kolmandalt lehelt, match´i numbri 5,4 alt. Siis ma veel ei teadnud, et tegelikkuses sobime me lausa kümne punkti vääriliselt,“ räägib Terje hosti ehk vastuvõtja leidmise protsessist.

Eliana profiil tekitas Terjes huvi, sest lisaks majutusteenuse pakkumisele, on Eliana ühiskondlikult aktiivne ning viljeleb vastutustundlikku ettevõtlust. „Väga sarnane minu endaga, seega oli minu otsus tehtud,“ ütleb Terje täna.

Terje räägib esialgsetest kartustest, kuid tõdeb, et kaks kuud Materas Eliana juures möödus kui linnutiivul ja tagantjärgi mõistab ta, kuidas seal kogetud ja õpitud mustreid oskab ta nüüd sobitada Eesti oludesse ja enda tegemistesse.  Terje soovitab kõikidel kandidaatidel olla põhjalik endale sobiva vastuvõtja leidmisel. „Tasub läbi töötada suur hulk vastuvõtjaid, sest just siis leiad sarnaste hoiakutega inimese, mis on kogu suhtlemise ja teineteisemõistmise alus.“

Koostööst rääkides muutub Terje elavaks: „Kui programmi järgi oli kohustuslik koostööd teha vaid 1 päev nädalas, siis meie plaanisime asju just nii, nagu põnev oli.“ Esimesel kohtumisel kaardistasid nad Eliana ühiskondlikud tegemised ning seejärel ka tema B&B (bed and breakfast) koostööpartnerid. Jagasid selle järgi esimese kuu igasse nädalasse paar põnevat külastust, lisaks kirjeldas Eliana Terjele oma tavalist päeva ja kui Terje innustus ta ideedest, siis võeti koos ka rohkem ette. „Ei lugenud me päevi, ega pidanud puhkepäevi. Tema sõpradest said minu sõbrad ja väisasime kõik koos erinevaid kontserte ja korraldasime õhtusööke.“

Kuna programm on suunatud koostöösuhtele, siis pakkus Terje Elianale vastu teenusedisaini kogemusi, et tema romantiline B&B saaks veel kliendisõbralikumaks ja mugavamaks tema külalistele.  Kuigi vahetusprogramm võib kujuneda üsna vastutusrikkaks, siis Eliana ja Terje üksteisele erilisi vastutusi ei pannud. Õpiti vastastikku käigult, jagati oma parimaid praktikaid. Ootused teineteise suhtes said ületatud ning peagi saadi ka sõpradeks.

„Ma nägin, kuidas on tekkinud nähtamatu võrgustik ühes Lõuna-Itaalia ajaloolises linnas noorte ettevõtjate vahel, kes viljelesid vastutustundlikku ettevõtlust, soovitades teineteist ja tehes ise oma ärides vajaminevad ostud teineteise juures. Meie siin Eestis püüame seda arendada, kuid neil töötab see juba! Maal, kus tegelikult on tarbimismentaliteet Euroopa üks suurimaid,“ räägib Terje.

Lisaks koostööle Elianaga, käis Terje ka inglise keele kursusel, kus sai tugevdada oma inglise keele grammatikat. Ta tõdeb veel kord, et kõik unistused ja ootused, mis tal varasemalt olid, said selle kahe kuu jooksul täidetud.

„Minu kasu oli aga see, kui ma otsisin oma majutusasutusele unikaalset müügiargumenti (USP), algselt mõtlesin, et teen selle pärimuspõhise, kuid Itaaliast tagasi tulles teadsin, et puhkemaja eristumiseks saab hoopiski just see vastutustundlikult majandamine. Selle selguse sain ma seal kohapeal,“ kirjeldab Terje elavalt oma kogemust.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Terjel sujus kõik väga, väga hästi. Selle üks kõige suurim põhjus oli see, et hostide ankeetide läbitöötlemiseks võttis Terje omajagu aega, lõpliku valiku tegi ta alles kahe nädala pärast. „Üks asi on see, millega konkreetne ettevõte tegeleb,  kuid väga tähelepanelikult lugesin ka ettevõtjate endi CV-id. Kui nende asjadega kohe algul pihta panna, siis ei ole võimalik negatiivset kogemust saada,“ annab Terje lootust ka uutele ettevõtjatele, kes Erasmus for Young Entrepreneurs'i programmi kandideerivad.

Erasmus for Young Entrepreneurs on programm, mis toetab ettevõtjate vahelist kogemuste vahetamist. Alustaval ettevõtjal on võimalik programmi stipendiumi toel olla vahetusettevõtja mõne Euroopa riigi ettevõtja juures 1-6 kuulise perioodi jooksul. Kui oled huvitatud ise osalemast või ka kogenud ettevõtjana kedagi vastu võtmast, siis kirjuta mi@mi.ee. Programmi kohta täpsema info on Erasmus for Young Entrepreneurs lehel. 

Loe Terje Ratturi Itaalias viibimise kohta lisaks ka siit. 

Vaata ka Terje blogi.

Kommenteeri meie Facebooki lehel