fbpx Erasmuse vahetusettevõtja edulugu Hollandis | Marketingi Instituut
02.03.15

Erasmuse vahetusettevõtja edulugu Hollandis

Noor ettevõtja Mariann Lukka käis Erasmus for Young Entrepreneurs (EYE) programmiga Hollandis, kus tema vastuvõtjaks oli Maurice de Louw. Mariann räägib, et olles ise noor ettevõtja, on alati huvi luua uusi kontakte, koostööpartnereid; otsida ning leida viise arenemiseks, laienemiseks. Erinevad otsused ja situatsioonid ning see, kuidas mingis olukorras käituda, õpetavad praktikas palju. Need aitavad vältida valesid otsuseid ning panevad võib olla muutma senist strateegiat.

Marianni sõnul on EYE projekt suurepärane võimalus õppida juba kogenud ettevõtjalt just neid oskusi, mida noorel ettevõtjal võib vajaka jääda. Tihtipeale teevad paljud alustanud ettevõtted rumalaid otsuseid, näiteks valede investeeringute näol. Ettevõte, kes on tegutsenud juba aastaid, on jõudnud need mured üle elada, lahendada ning tagantjärele mõelda, mis läks valesti. “Minule, kui noorele ettevõtjale on selline info kulda väärt ning aitab suunata ressursse õigetesse kohtadesse selleks, et olla edukas ning jõuda kaugemale, vältides olukordi, mis võivad ettevõtet pidurdada,” tõdeb ta.

Vastuvõtja valikuks osutus Holland ning ettevõtteks ülerõivaid pakkuv Eddy’s Jackets. “Minu jaoks oli oluline, et ettevõte tegutseks samas kategoorias, mis minagi (rõiva- ja tekstiiliala). Kuigi esialgsed soovitud piirkonnad riigiti ei kattunud ei minul ega minu hostil, oli meil siiski kõige sarnasemad ootused ning soovid antud projekti suhtes,” annab ta soovituse ka teistele oma piirkonna soovidesse mitte kinni jääda.

Projekti minimaalne aeg on 1 kuu. Kuna perioodid, hooajad on rõivaettevõttes erinevad (nt disainiperiood, müügiperiood jne), siis otsustati jagada see üks kuu 2+2 nädalateks. “Selle miinuseks on küll topelt kulu lennupiletitele, kuid see-eest annab võimaluse näha erinevaid hooaegasid. Samuti saab vahepeal olukorda seedida ning järele mõelda,” ütleb Mariann.

Mariann peab kõige suuremaks plussiks oma kogemuses seda, et ta sai elada ettevõtja juures. “Hollandis on majutus päris kallis ning transport samuti. Projekti poolt kaasa antud toetussumma poleks suutnud katta minu püsikulusid seal viibides. Eriti kuna lennupiletid Amsterdami võtsid sellest suurema osa,” selgitab ta, “ning kuna tegemist oli pereettevõttega, siis nende juures elamine andis mulle võimaluse olla pidevalt seotud ning erinevatesse olukordadesse kaasatud.”

Igapäevaselt käis Mariann nendega kaasas kontoris, kus nägi kõiki protsesse, tutvus töötajatega, jälgis traditsioone. Kuigi mõnikord tuli mõned kiiremad koosolekud teha hollandi keeles, siis 90% ajast suheldi omavahel siiski inglise keeles. Seda just selleks, et ka Mariann saaks aru. Talle tutvustati nii disainiprotsesse, tootmisplaane kui ka müügikohti ning koolitati suhtlema erinevate hankijatega. “Minu host kaasas mind igale poole. Tihti sõitsime ringi erinevatele kohtumistele, kus teel olles saime arutada ja hinnata erinevaid olukordi, võrrelda oma ettevõtteid ja tehtud otsuseid. Minu hosti kogemustepagas on väga lai ning mulle õpetati nii mõnigi nipp, oskus, mida elus rakendada,” on ta väga tänulik. 

Lisaks sellele sai ta suurepärase võimaluse külastada erinevaid moemesse: kahel päeval 4 erinevat messi Berliinis ning üks Amsterdamis. “Minu jaoks oli see suurepärane kogemus ning hea võimalus näha erinevate rõivabrändide stiile, disainilahendusi jms. Näha ette seda, mis poodisesse jõuab alles järgmisel sügis-talvisel hooajal,” räägib ta nüüd.

Kuna Mariann tegeleb ka fotograafiaga, sai ta võimaluse pildistada üles Eddy’s Jackets’i nii talvise kui kevadise kollektsiooni. See on jällegi suurepärane võimalus enda oskusi reklaamida, sest tema tehtud pilte kasutatakse igal pool nende sotsiaalmeedias ning kodulehel. “Mulle anti võimalus mitte vaid jäädvustada vaid ka luua kogu kompositsioon (koht, modellid, imidž jne),” kirjeldab ta elavalt endale antud võimalust.

Mariann tõdeb, et antud projektist oli kindlasti kõvasti kasu. Lisaks sellele, et ta sai näha ja olla seotud võõra ettevõttega, sai ta ka kasulikku infot oma ettevõtte arendamiseks. Külastati erinevaid butiike ning arutati võimalusi Marianni ettevõtte laiendamiseks Hollandisse. “Minu hostil on väga palju tutvusi just rõivaalal ning minul avanes võimalus neid kontakte kasutada,” räägib ta, “Leidsime võimaluse olla kasulikud mõlemale osapoolele: mina aitan neil leida võimalust siseneda Baltikumi ning nemad minu ettevõttel leida viise laienemiseks Hollandisse (ka Saksamaale). Sain ka omaltpoolt anda neile infot, mida noore ettevõtjana olen kasutanud, mis neile oli uus, kuid vägagi huvipakkuv ning ettevõttesse rakendatav.”

Nagu mainitud ka eelpool, sai Mariann võimaluse elada oma vastuvõtja juures. Lisaks äripoolele saadi väga headeks sõpradeks, keda kindlasti külastada ja kellega hoida kontakti. “Mind tutvustati sõpradele, perele ja sain alati väga sooja vastuvõtu osaliseks. Kuna ettevõtte kontor asub umbes tunnitee kaugusel Amsterdamist, siis veetsime mõne nädalavahetuse pealinnas. Amsterdami elu (ka ööelu) nägemine/kogemine on justkui must be tegevus kui oled Hollandis,” kirjeldab ta kohapealset elu.

“Sai õpitud ja õpetatud ka veidi hollandi keelt, mis kõlab justkui inglise ja saksa keele segu. Pärast minu viimast külastust, olin ma enda üllatuseks võimeline pärist hästi aru saama, millest kohalikud juttu teevad. Keeleprobleemi polnud kunagi, sest inglise keele oskus on neil ideaalne. Traditsioonilisi sööke sai maitstud küll. Eriti suureks üllatuseks on nende suur saia söömine. Populaarne pühapäeva söök on nisusaia kukkel, mille vahele pannakse lisaks võile ka küpsiseid. Eestist viisin neile maitsta meie musta leiba, kilu ja sprotte. Lastele loomulikult rohkelt Kalevi maiustusi ning pereisale Vana Tallinnat. Minu jaoks oligi see, lisaks igasugusele äripoolele, heade sõprade külastus, mille boonuseks oli iseenda ja ettevõtte arendamine,” räägib ta Hollandist ja traditsioonidest.

Mariann kinnitab, et oma hosti ja kogu tema perega hoitakse tihedat kontakti. Samuti peetakse läbirääkimisi töötamiseks Eddy´s Jacketile. Ehk siis lisaks oma ettevõtte laiendamisele Hollandis, pakuti talle võimalust töötada ka nende heaks. „Igal juhul on hea kontakt loodud ning praeguseks on neil ostetud juba ka lennupiletid, et tulla kogu perega mulle Eestisse külla. Minul aga kutse hosti suurele sünnipäevapeole, mis toimub selle aasta juulikuus,“ kinnitab Mariann, et soojasid suhteid hoitakse.

Lõpetuseks räägib ta: “Olen oma vahetusprogrammiga väga rahul ning soovitan kõikidel noortel ettevõtjatel sellest osa võtta. Kuigi protsess võib olla aeganõudev, sest see saab alguse äriplaanist ja selle kaitsmisest, siis on see kulutatud aeg kindlasti hästi tasustatud. Loomulikult oleneb kõik sellest, kelle juurde projekti käigus sattuda. Olukordi on erinevaid, kuid igasuguse ootamatuse või pettumuse saab välistada juba varasema kontakti loomisel ettevõtjaga (nt Skype kõned, meilid jne). Hea on läbi rääkida mida kumbki üksteisest ootab, mida on pakkuda, mida anda, enne kui lennupileteid ostma asuda. Ma olen endiselt kõigega väga rahul ning kui keegi noor ettevõtja soovib head sõna enne otsuse tegemist, siis võin julgelt aidata.“

Kommenteeri meie Facebooki lehel