fbpx Erasmuse programmi vahetusettevõtja edulugu Saksamaal | Marketingi Instituut
16.03.15

Erasmuse programmi vahetusettevõtja edulugu Saksamaal

Keir Veskiväli käis Erasmus for Young Entrepreneurs programmiga Saksamaal. Eelkõige motiveeris teda selleks võimalus ja tahtmine omandada uusi kogemusi, mida Eestist on sellisel tasemel raske leida. „Põhjuseid miks otsustasin teha koostööd just Munich Compositega oli minu jaoks kaks: Esimene põhjus oli leida High-Technology ettevõtte, kes teeb midagi uut ehk on mingis kindlas valdkonnas teerajaja/innovaator. Munich Composite puhul oli selleks Automated Carbon-Braiding Technology ja teiseks soovisin leida ettevõtte, kelle käest on mul võimalik saada erialast informatsiooni/teadmisi enda ettevõtte jaoks,“ seletab Keir enda valikut.

Peamine vastutus Keiri õlul firmas oli müük ja turundus, uute võimaluste otsimine, internetilehekülje haldamine ja arendamine ning turuanalüüsid erinevate valdkondade kohta. „Pean mainima, et olin ainuke majandustaustaga inimene ettevõttes, ülejäänud töötajad ja praktikandid, olid kõik insenerid, mis oli võib-olla ettevõtte üks suurimaid puudusi,“ räägib Keir tagant järgi, „Samuti tasub mainida, et esimesed nädalad, kui töötasin igapäevaselt tootmispinnal, et õppida selgeks kuidas kogu tootmine on ülesehitatud, tulid suuresti kasuks hilisemas töös. Hakkama sain kenasti, teadsin mida tegin ja kõik tegevused sai hostiga läbi arutatud, kindlasti oli möödarääkimisi, kuid see kõik käib asja juurde ja koostöö osas mingeid probleeme ei olnud.“

Keiri praktika viis ta Münchenisse. „Elu kohapeal oli väga mõnus. Ainuke probleem oli leida endale elukoht. Selle leidmine oli tõeline peavalu ja mina maksin oma 15 m2 toa eest näiteks 600€ kuus ja tegemist oli ainukese pakkumisega, mis ma sain kuu jooksul,“ kurdab Keir ka rasket osa. Rääkides traditsioonidest, mida Keir sai tundma õppida, tuleb esimese kõige eredamalt meelde October Fest. „Tutvusin kohalikega, kohaliku Startup maastikuga, sai iga nädal käidud erinevatel üritustel. Toit on odavam, kui Eestis. Kohapealne meeleolu väga avatud/inimlik/mõnus/tolereeriv. Inimestel lasti elada oma elu, ühistransport oli tasemel. Kohtasin samuti kolme inimest, kes olid Tartu Ülikoolis õppinud Erasmuse programmi kaudu. Maailm on väike,“ räägib ta.

Rääkides programmist ja selle kasutegurist, räägib Keir, et kasu sai ta kindlasti. „Võib-olla enda jaoks kõige märkimisväärne teadmine või kogemus, mis ma sealt tagasi tõin, on see, et Eestis on meil olemas kõik need samad insenerid/inimesed, kes oskavad teha täpselt seda sama tööd, sama hästi, kuid ainuke vahe on selles, et meie kui Eesti riigi vastu puudub usaldus,“ räägib Keir, „Kui me kõrvutaks, kaks sama valdkonna ettevõtet, üks Saksmaal, teine Eestis ja kui küsida ettevõtete käest, kellega nad koostööd alustaksid, siis 99% juhul ma kaldun arvama, et valitakse Saksamaa ettevõte, ükskõik, kui hea see Eesti ettevõte ka poleks.“ Siinkohal mõtleb Keir, et võib-olla peaks Eesti riik mõtlema selle peale, kuidas tõsta oma usaldusväärsust tervikuna. Nimekatemate klientidena toob Keir esile näiteks Porsche, Audi, BMW ja Airbus.

Samuti kiidab Keir sakslasi, kes teevad väga head tööd. Tema sõnul ükskõik, kui rutiine tegevus ka polnud, tehti alati 101% ja seda oli väga hea näha. „Võib-olla viimase asjana tooksin välja, kui hästi toimus koostöö, koolide/ülikoolide ja ettevõtete vahel. Ülikoolid tegid teadust ja ettevõtjaid toetasid neid (kõik olid väga lähedalt seotud). Näiteks oli meil ettevõttes pidevalt tööl 5-10 praktikanti, kes siis tegid oma lõputöid ja aitasid tootmises kaasa ja panustasid ettevõttesse oma aega ja higi, kusjuures Munich Composite kasvas välja/sai alguse ülikoolist. Enda ettevõtte seisukohast lähtudes, sain infot ja abi erinevate komposiitmaterjalide ja nende omaduste kohta. Samuti sain kontakte/tutvusi erinevate tarnijatega. Ja motivatsioonist ei tulnud kindlasti puudust, töötasime samal territooriumil Airbusi ja Eurocopteriga ning sai esitleda Munich Composite tehnoloogiat näiteks Porschele. Juba näha selliste ettevõtete esindajaid meie tehases mõjus motivatsioonile väga positiivselt,“ räägib Keir õhinal oma praktika firmast. „Ja ühtlasi on Munich väga super linn,“ lõpetab ta kogemuse igati positiivse noodiga. 

Keir suhtleb ka aeg-ajalt oma hostiga. „Tekkis isegi ühine idee, mida võib-olla tulevikus hakkame tegema ehk sellistel tutvuste puhul ei oleks otstarbekas neil lasta ära kaduda. Endiselt, kui näen kuskil võimalusi, kus nende tehnoloogiat saab kasutada, siis teavitan neid sellest,“ on Keir lootusrikas.

Uuetele ettevõtjatele paneb Keir südamele, et eelkõige peaks selge olema, milleks üldse programmist osa võtta ja mille järgi mujale riiki minna. „Kas see on kontaktid, erialane teadmine, millegi uue õppimine vms, see on igaühe enda otsustada, kuid mingisugune eesmärk peaks ideaalis olema,“ räägib Keir.

 

Kommenteeri meie Facebooki lehel