fbpx Erasmuse programmi vahetusettevõtja edulugu Rumeenias | Marketingi Instituut
23.03.15

Erasmuse programmi vahetusettevõtja edulugu Rumeenias

Noor ettevõtja Margareta Muru käis oma vahetuskogemust saamas Rumeenias, kommunikatsioonifirmas Mindspeed. Margareta ei olnud tüüpiline noor, kes otsis enese väljendamiseks võimalusi, vaid tema lugu sai alguse hoopis emast. „Tegelikult on see väga naljakas lugu. Eelmisel talvel ma olin mures oma ema pärast. Ta oli pensionile jäänud ning mulle tundus, et ta kuidagi mandub. Mu ema on käsitöös alati tugev olnud - kudunud kindaid ja sokke, teinud makramee vaipu ja imeilusaid käekotte,“ alustab Margareta lugu, „Üks sõbranna soovitas mul teha veebipood, kus ema saaks näiteks oma asju müüa välisturule, et siis oleks emal pikkadel talveõhtutel tegemist.“

Nagu ikka selliste plaanidega läheb, on kõrgemad jõud mängus ja nii kuulis Margareta kõigest kaks päeva hiljem Erasmus For Young Entrepreneur programmist. „Haarasin võimalusest kinni. Esialgu oligi plaanis teha see veebipood, aga kuna mu tegelik kirg on täiskasvanute koolitamine ning juba paar aastat mõtlen, et soovin teha oma koolitusfirmat, siis lõppkokkuvõttes tegingi äriplaani oma tulevase firma jaoks,“ kirjeldab ta algust programmiga liitumiseks. Järgmise sammuna liitus Margareta EYE programmiga ja hakkas endale vastuvõtja ettevõtet otsima. Kuna oma firma ei ole aga tema ainus projekt, pigem teeb ta seda praeguse töökoha kõrvalt, et riske maandada, oli tal lahkumine veidi raskendatud ja ta oli väga resoluutne oma äraolekuajas, mõni ettevõtja tahab kohe ära olla kuus kuud järjest, aga Margareta jaoks oli paar nädalat kuni kuu maksimaalne. „Alguses mõtlesin, et võiks tulla 2015 kevad, kuid üks Rumeenia ettevõte tundis minu vastu huvi ja mul oli parasjagu tööl vaiksem periood,“ räägib ta minekust veel veidi.

Vastuvõttev ettevõtja suutis endast kohe ka hea mulje jätta, sõbralikkus paistis välja nii e-mailides kui ka verbaalses suhtluses. Sõbralikkus oli ka see, mis Margaretat köitis ja minekule hoogu juurde andis.

Vahetuse ajal tegeles ta rohkelt turu-uuringutega. „Samuti tutvustati mulle olemasolevaid tooteid ning koos mõtlesime nende toodete või teenuste Eesti turule toomise võimaluste üle. Koostöö sujus väga hästi, inimesed oli väga sõbralikud,“ kiidab Margareta oma vastuvõtvat ettevõtet.

Samuti jätkub tal kiidusõnu teiste kohalike jaoks. Nädalavahetustel kohalikku loodusilu nautimas käies kohtas ta alati teisi matkalisi ja turiste, kes olid väga lahked ja abivalmis. „Alati aidati kui küsisin, kes võttis auto peale, kes kõndis minuga mööda linna ja aitas mul öömaja otsida, kes juhatas teed, kes hoiatas karude eest jne. Rumeenlased on äärmiselt sõbralik rahvas!“ kiidab Margareta.

Kuna Margareta vahetus jääb juba eelmise aasta septembrisse, ei suhtle nad oma hostiga väga tihedalt. „Oleme suhelnud hooti. Ei midagi püsivat. Loomulikult on nad mul FB-s olemas. Korra host isegi helistas, et küsida kuidas läheb,“ räägib ta täna.

Uutele tulijatele soovitab Margareta valida enda jaoks sobiv valdkond, kuid mitte jääda sellesse väga kinni, sest rohkem annab väärtust inimene. „Oma firma loomine, raskused, mis võivad tekkida, nende ületamine, firma ülevalhoidmise põhimõtted jne,“ loetleb ta, „Eks igas valdkonnas ole omad eripärad, aga minusugusele võhikule oli igasugune abi ja nõuanne kuldaväärt.“

Margareta kinnitab, et on väga rahul oma osalusega ERASMUSE nooreettevõtja projektis. „Samuti olen rahul, et viibisin välismaal suhteliselt lühikest aega. Kuu oli üsna paras - või veidikene liiga lühike,“ räägib ta.

„Ma sain juurde teadmisi ning enesekindlust. Kui tagasi tulin, siis mitmed töökaaslased ütlesid, et ma olen muutnud, et ma olen palju enesekindlam. Tundsin ka ennast nii. Samas sain ka teadlikuks oma ettevõtte ja säilitamise raskustest. Seetõttu plaaningi oma ettevõtte rajada 2015 sügisel praeguse töökoha kõrvalt. Alustan tasapisi,“ on Margareta optimistlik.

Lõpetuseks lisab ta, et alguses plaanis olnud veebipoodi ta tegema ei hakka, aga emaga on kõik hästi – motivatsioon ja elutahe on ilusti olemas.

 

Kommenteeri meie Facebooki lehel