fbpx Kuidas turundada veganitele? | Marketingi Instituut
06.07
2018

Kuidas turundada veganitele?

Turundusraadio stuudios käis Annika Lepp, kes on juhtinud Taimetoidumessi kommunikatsiooni ning on igapäevaselt kursis veganluse käekäiguga Eestis ja maailmas. Vegan turundusest rääkis Annikaga Anu-Mall Naarits.

 

Mis on üldse vegan-marketing?

Ühelt poolt on tegemist ettevõtmisega, mille taga on soov edendada vegan-eluviisi ja vegan-maailmavaadet. Teiselt poolt on olemas sellised ettevõtted, tooted, teenused, mis suunavad oma tähelepanu just sellisele segmendile.

Kuidas vegan-turg segmenteerub?

Veganluse puhul on kolm valdkonda, mis on olulised. Number üks on eetika: loomade kohtlemine ja heaolu. Siis on need, kes hoolivad keskkonnast. Kolmas väga suur segment on need, kelle jaoks on tervis äärmiselt oluline. Üha populaarsemaks muutub veganlus ja sport ehk sport taimsel kütusel. See on üks kindel suundumus, mis kasvab.

Kuidas toimub tootearendus veganluses? Kas lähenetakse segmendipõhiliselt või kuidas?

Kui arendada vegan-tooteid ja teenuseid siis ühiseks nimetajaks on ideoloogiline baas. Arendaja ise ei pea olema vegan või taimetoitlane, aga ta peab seda mõistma. Vastasel juhul tekib varem või hiljem kontakt.

Heaks näiteks on McDonald’s, kes lasi välja McVegan-nimelise burgeri, mida on Soomes testkorras saada. Näiteks võib tuua ka piimaettevõtteid, kes on loonud mingi taimse piima liini. Kui selle tegevuse aluseks on vegan-elustiili mõistmine, siis on see positiivne. Ben&Jerry on müüki paisanud vegan jäätised rahva nõudmisel ja samamoodi meie oma LaMuu jäätised.
 

Üks hea näide sellest, kuidas müüa vegan-toodet mõistliku hinnaga on soomlaste hoviruoka. Jällegi, üks tavaline tootja, kes hakkas tootma juurviljapirukat. Korralik junkfood, mille vahel on erinevad juurviljad. Maksis see 0,99 eurosenti ja täitis mingit nišši ja näitas seda, et vegan-toit ei pea alati kallis olema. Sellest tootest sai kultustoode, millest tehti kauplustes pilti, internetis ringlesid meemid jne. See oli aus toode ja vajalik.

Too mõni hea vegan-turunduse näide Eestis!
Kaks huvitavat ettevõtmist on Vegan Restoran V ja Karu Talu šokolaadipood vanalinnas. Nad ei ole teinud klassikalist reklaami ja minu teada pole nad reklaami eest kordagi kuskil maksnud. See turundus on olnud pigem suust-suhu stiilis. Inimesed, kes nende ettevõtmistega tegelevad on väga tihedalt veganlusega seotud. See on huvitav, et nende edu tuginebki inimlikul turundusel ja kohalolul.

Välismaalt nimetaksin sellist kaerapiimatootjat nagu Oatly, kelle visuaalne nägu on vahva ja huvitav, samuti mängivad tekstidega.

Missugused on olulisemad käsud vegan turunduses?

  1. Veganluse põhimõtete ja tagamaade mõistmine
  2. Suhete loomine sihtgrupiga ja nende kaasamine
  3. Tarbijatele kättesaadav olemine
  4. Valdkonnadünaamikaga kursis olemine
  5. Ausus ja positiivsus (vegan-sildistused)
  6. Kaasaegsus
  7. Austus konkurentide vastu
  8. Töötajate harimine
  9. Sotsiaalne vastutus ja heategevus

Pikemalt kuula teema kohta Turundusraadio saatest Vegan-marketing.

Infopesa: 
Kommenteeri meie Facebooki lehel